Kayak Merkezleri

  Türkiye, topraklarının genişliği ve iklimsel farklılıklara o kadar elverişli bir yer ki, neredeyse dilediğiniz her bölgede istediğiniz faaliyette bulunabiliyorsunuz. Bu cümlenin kanıtlanabilirliği açısından sizlere bir örnek verecek olursak, Türkiye'nin en batısında ve en doğusunda benzer şartlar altında kurulmuş kayak merkezleri bulunur, ki bu örnek bile ülkemizin hemen hemen tüm faaliyetlere açık olduğunu gösteriyor. Bu yazının içeriğinde ve genel olarak sitemizde sizlere Türkiye'de kaç adet kayak merkezi bulunur, hangi kayak merkezinde ne gibi etkinlikler düzenlenir, en çok hangi kayak merkezi tercih ediliyor... gibi soruların cevaplarını sizlere vermeye çalışacağız.

kayak merkezleri
  Ülkemiz de yavaş yavaş kış turizmi ve kış tatili kavramları yerine oturmaya başlıyor. Hem ülkenin bu alana biraz daha yatırım yapması, hem de insanların farklı ve daha ilginç aktivite arayışları bu alanın da gelişmeye başlamasında ki en büyük etkenlerdir. Peki kış tatili neden farklı ve ilginç bir aktivitedir? Çünkü insanların kafalarına tatil denildiği zaman güneş, kum ve deniz yerleşmiş durumdadır. Herkesin ilk tatil tercihi bu tarz yerler oluyor ve genellikle çalışanlar için izin zamanları da yaz mevsimine denk gelmesi belki de bu tatil türünü daha popüler kılmıştır. Fakat ufak kaçamak yapmak isteyenler için kayak merkezleri en ideal yerlerdir. Özellikle Aralık ayı ile Mart ayı arasında ülkede ki hemen hemen tüm kayak merkezlerinde bu kaçamaklarınızı gerçekleştirebilirsiniz. kayak merkezleri, sahillere göre daha az gürültülü bir yer olduğu için, kendinizi dinlemeniz açısından da ilk tercih edilmesi gereken yerdir. Bununla birlikte adrenalin meraklıları içinde kış ayları içerisinde daha zevkli bir hobi, aktivite düşünülemez.

  Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde, farklı farklı kayak merkezleri olduğunu söylemiştik. Şimdi ise ülke de ne kadar kayak merkezi bulunuyor ve ne kadar aktif halde olduklarından söz edeceğiz. Şu an da Türkiye'de faal olan 18 tane kayak merkezi bulunmaktadır. Bu kayak merkezlerinin çoğunu ve en popüler olanlarını sitemizdeki linklerden inceleyebilirsiniz. Sadece ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde bulunduğunu göstermek amacı ile bir kaç kayak merkezi belirtelim. Marmara bölgesinde oldukça popüler olan Uludağ kayak merkezi ve Kartepe kayak merkezi, Ege bölgesinde, İzmir'de bulunan Bozdağ Kayak merkezi, Karadeniz’de Bolu'da bulunan Kartalkaya kayak merkezi ve Kastamonu’daki Ilgaz kayak merkezi, Akdeniz'de Antalya'da bulunan Saklıkent kayak merkezi, İç Anadolu'da Kayseri'da bulunan Erciyes kayak merkezi ve son olarak da Doğu Anadolu'da Erzurum'da bulunan ve Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezi bulunmaktadır. Gördüğünüz üzere bir bölgeye sabit kalmadan tüm bölgelerimizde en az bir tane kayak merkezi bulunuyor.

kayak merkezleri merkezi
  Kayak merkezlerinin genel olarak ziyaretçileri kışı doyasıya yaşamak isteyen insanlardır. Merkezlerdeki az kar ile tatmin olmayan ve daha çok kar ve kar üzerinde kayabilecekleri alan isteyen bu kişiler genel olarak kayak merkezlerini tercih ederler. Kayak merkezlerini aileler, sevgilisi ile başbaşa vakit geçirmek isteyenler de tercih edebilir. Kayak merkezleri bir nevi insanların, kış ayında evde tıkılıp kalmasını engeller ve o soğuk havada bile eğlenebilinmesini (maksimum seviyede)sağlar .

Yorumlarınız

Siz de yazılar hakkında ya da genel olarak yorumlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.  

YORUM EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Share this