Ermenek Kayak Pistleri Tesisleri Yerleri Özellikleri

 • Ürün Hizmet No: # 2889 114 kez bakıldı
 • İlanı verenle iletişime geç
  • Ermenek, Karaman, Türkiye

Ermenek Kayak Pistleri Tesisleri Yerleri Özellikleri Hakkında Bilgi Güneyyurt (Gargara) kasabasının (Ermenek / Karaman) üst kısmını oluşturan kuşak dağları Ermenek’teki gibi sıfırdan başlamıyor, kasaba merkeziyle arada üç dört km’lik bir mesafe vardır.

Bu mesafede önce Yukarı Salı denen makilikler ve bunun içinde meşelik düzlükler (Gölcük, Burçak alanı, Şabbılar, Bin geşik,Yapraklı çukur gibi) yer alır. Daha sonrada 1500 – 1800 rakıma kadar Çarşak ve Kuşakpınarı dediğimiz kayalıklar başlar.

Kuşakpınar mevkii Ermenek’teki gibi yüzlerce metre yükseklikte ve tehlikeli kaya zincirlerinin devamıdır burada kayak yapmak çok tehlikelidir. Zaten öyle bir alan da yoktur burada.

Çarşak mevkii ise kayağa son derece elverişli bir eğime sahiptir. (Burada çarşak kelimesinin çakıllı, taş ufağı dolu yamaç manasına gelen çağşak kelimesinden gelme olduğunu belirtelim) Çarşak bölgemiz tepeden Gabardıca kadar yer yer yarım metre çakılla kaplıdır.

Çarşak mevkii hem enine hem boyuna Türkiye’deki birçok kayak pistinin haritasına benzerlik arz etmektedir. Kuşakpınar kebeni ile Katrancık mevkii arası Allah’ın beldemize ve yöremize lütfettiği çok güzel bir zemindir. Bu alan yani Kuşakpınarı kebeniyle Kızılinin arası üç km vardır. Kayak yapılabilecek alan olan bayraklı tepe ile yani çarşağın başıyla Gabardıç arası ise bir km’lik bir mesafeye sahiptir.

Şöyle bakıyoruz da nice kayak alanlarının bizim dağlarımız kadar bir uygun yeri bile yoktur. Hâlbuki bizim çarşak bölgemizdeki yamaçlarımız bir kayak alanına çok müsaittir. Burada doğal olarak yetişmiş pelitler slalom için son derece elverişlidir.

Geçen yıl açılışı yapılan ve çarşağın ortasından geçen ve çarşağın başına çıkan yol sanki kayak alanının da alt yapısı gibi görünüyor. Ardıçlı belen ve bayrağımızın dalgalandığı çarşağın başı kayak alanının iki ayağını oluşturabilir.

Bu kadar güzel ve bol bir karı bulmuşken halk arasında on beş tatil olarak bilinen ara tatilinde Güneyyurtta bir kayak etkinliği yapılsa ne iyi olur değil mi?

Her kar yağdığında, hele hele biraz kara hasret kaldığımızda büyük küçük hepimizde bir coşku, bir heyecan meydana gelir.

Elimiz hemen kara gider, oynamak, zıplamak, kaymak isteriz. Bu yıl yani 2016 / 2017 kışında da böyle oldu, kar Aralık ayının sonuna doğru adamakıllı geldi ve çok sevindik.

Tüm Türkiye’de yaşı ne olursa olsun halkın sokaklara, caddelere, dağa, taşa, yamaçlara kaymak için koştuğuna şahit olduk.

Güneyyurt halkı böyle bir kayak alanını hak ediyor. Böyle bir projeye sahip çıkacak girişimcileri bölgemiz insanı hararetle beklemektedir.

Mesela 2017 yılının ilk aylarında Çarşakta bir kayak etkinliği yapılabilir, sanırım bunun için ek bir masraf da gerekmez. Hazır çarşağın ortasından yeni yol da yapılmışken Ardıçlı belen merkezli Çarşağın başından başlayan ve Gabardıçta biten pek ala bir halk günü düzenlenebilir.

Sayın Başkanımız Celil Bey bu işe olur derse Güneyyurtlular derneğinin de katkılarıyla Güneyyurt tarihinde bir ilke imza atılmış olur.Böyle bir etkinlik ve halk günü için ön çalışmalar şu şekilde olabilir:

1- Ocak veya Şubat ayının güneşli bir günü tercih edilmelidir.

2- Bir gün önceden yollar araç trafiğine açılmalıdır.

3- Kayak alanında halka kumanya dağıtılmalıdır.

4- Araçsız olanlara servisler hizmet vermelidir.

5- Etkinlik saati sınırlı tutulmalı ve güvenlik hat safhada olmalıdır.

Eskiden bu alanlarda yazın Hıdırellez’de burma ve çaşır günleri vardı, her yıl aynı gün belediyenin kontrolünde halk tamamen o günü yukarı salıda burma ve çaşır yolmakla geçirirdi.

Bu tür etkinlikler kaynaşmanın, tanışmanın ve kin ve nefret tohumlarının bertaraf edilmesinin de bir vesilesidir.

Yayın tarihi: Şubat 18, 2018 Değiştirilme tarihi: Ocak 29, 2020 Yayınlayan / Yazan / İlan Sahibi : İndirimler Fırsatlar Kampanyalar

Bu ilanı 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları : 0 kullanıcı tarafından oy verildi.


Bu sayfa ile alakalı video film izle seyret

Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

İlgili / Benzer İlanlar

 • Ermenek Yumru Tepe Kayak Merkezi Kış Sporları Tesisleri

  Ermenek Yumru Tepe Kayak Merkezi Kış Sporları Tesisleri

  Kayak Merkezi Ermenek (Karaman) İlan / İçerik Numarası : # 2885 48 kez okundu. Şubat 18, 2018 İlanı verenle iletişime geç

  Ermenek Yumru Tepe Kayak Merkezi Kış Sporları Tesisleri Pistleri Ermenek Yumru Tepe Kayak Merkezi’nde kayakla ilgili ve çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Kayak İl Temsilcisi Servet Aldanmaz: ” Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan...

 • Karaman Yılbaşı Programları Eğlence Organizasyonları

  Karaman Yılbaşı Programları Eğlence Organizasyonları

  Kayak Merkezi Teleferik (Karaman) İlan / İçerik Numarası : # 1652 265 kez okundu. Aralık 16, 2017 İlanı verenle iletişime geç

  Karaman yılbaşı gecesi proğramları eğlence mekanları yerleri etkinlikleri kutlamaları sokak partileri konserler sanatçılar yeniyıl balosu galası organizasyonları fiyatları fırsatları. Karaman sevgiliyle aile ile çocuklar ile yılbaşı gecesi tatili kut...

 • Ermenek Kayak Merkezi Merkez Kış Sporları Etkinlikleri

  Ermenek Kayak Merkezi Merkez Kış Sporları Etkinlikleri

  Kayak Merkezi Ermenek (Karaman) İlan / İçerik Numarası : # 157 106 kez okundu. Şubat 7, 2017 İlanı verenle iletişime geç

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ında yoğun çabası ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından Kayak Merkezimize kar ezme makinesi, kar motoru ve 10 çift kayak takımı temin edilecektir. Buradaki amacımız ise kayak tesisimizin bulunduğu y...