Turizm Sektöründe Yaşanan Krizin Ekonomiye Etkileri Nedir?

Turizm sektörü hakkında güncel bilgiler yorumlar tavsiyeler, sok dakika haberleri gelişmeler, kayak kış doğa turizmi en iyi yerler bölgeler tesisler.
kayakmerkezleri
Site Admin
İletişim:

Turizm Sektöründe Yaşanan Krizin Ekonomiye Etkileri Nedir?

Mesaj gönderen kayakmerkezleri » Cum Haz 19, 2020 5:24 am

Turizm Sektöründe Yaşanan Krizin Ekonomiye Etkileri Nedir?2020 Yılında Ülkemizde Yaşanan Turizm Krizi Sonrası Ekonomide Neler Yaşanacak?

Antalya’da yaşadığımız için gidip bir herşey dahil otelde tatil yapmak saçma geliyor, genelde tatillerde yurt dışına gidiyoruz. ama yurt dışından gelen misafirlerimize eşlik etme mecburiyeti olunca 1 hafta 10 gün otellerde kaldığımız oluyor. belek ve kemer bölgesinde aralarında çok üst fiyat segmentinde olanlarda dahil 4-5 farklı 5 yıldızlı otelde kaldık. ben yapı olarak insan ayırmayan bir yapıdayım, herkesle kolay diyalog kurabilen birisiyim, misal 5 sene önce kaldığım bir otelin güvenlik görevlisiyle de, müdürüyle de hala haberleşiyorum. yani kimseye tepeden bakmam, kimseyi küçümsemem, herkese aynı mesafedeyimdir. bunu şundan anlattım, yazdıklarım yaşadığım kişisel olumsuzluk ve tecrübelere değil, yaptığım gözlemlere dayanıyor. yani gittim kötü muamele gördüm hırsımı burada çıkarıyorum gibi bir durum yok.

1) evet aralarında dangalakça davrananlar var ama türk misafirlerin %80’i gayet adam gibi tatillerini yapıp gidiyor. ha öküzce davranan bir %20 var ama bu oran diğer milliyetler için de geçerli. rusların, ingilizlerin, almanların, kazakların vb. öküzü, görmemişi de geliyor tatile ve en az bizim görmemiş öküzler kadar hıyarca hareketler yapıyorlar, hatta çalışanlara o kadar kaba davrananlar oluyor ki, çalışanları alenen aşağılayan, kendi dilinde küfür eden, emir veren, dalga geçenler var. aynı hareketleri bir türk yapsa meydan savaşı çıkar. yani “türkler adam gibi davranmadığı için çalışanlar tarafından sevilmiyor” argümanı pek gerçekçi değil.

ayrıca burada türkleri araplarla kıyaslamak çok ağır insafsızlık olmuş. araplar gerçekten ayrı bir klasmanda.

2) adam gibi işini yapan turizm çalışanlarını tenzih ederim ama çalışanların önemli bir kısmı misafirlerin milliyetine değil, verdiği bahşişe ya da cinsiyetine bakıyor. siz istediğiniz kadar kibar ve güler yüzlü davranın, bahşiş vermiyorsanız ve potansiyel sevişme partneri bir kadın değilseniz alacağınız hizmetin sınırı belli. bütün sektör bahşiş ve seks üzerine kurulu. özellikle erkek çalışanlar gözüne kestirdikleri kadınların etrafında dört dönüyor.

sağa sola bahşiş dağıtırsanız her türlü çok iyi hizmet alıyorsunuz. en basitinden komidinin üzerine bir 5 euro bırakınca bile odanız daha güzel temizleniyor, odaya ekstra terlikler, havlular, meyve tabakları, şaraplar bırakılıyor. akşam yemeğinde bahşiş verince garsonlar masanızdan ayrılmıyor, vermeyince eliniz yarım saat havada asılı kalıyor. aynı şey diskoda barda vb. geçerli

bu durum sadece türklere özgü değil, biz yabancı misafirlerimizle birlikte gittik bu tatillere ve aynı durumu onlar da tecrübe ettiler.

3) çalışanların türklerden çok şikayet etmesinin bence iki sebebi var. birincisi türklerin çok fazla bahşişe yanaşmaması, hizmet alamayınca da bu memnuniyetsizliklerini çok çabuk dile getirmeleri. yabancı misafir şikayetle bilmem neyle çok uğraşmıyor ama türkler hemen soluğu resepsiyonda alıyor. yani türkler yabancılara kıyasla şikayetlerini dile getirmek konusunda hiç utangaç değiller.
ikincisi de türk müşteriye hizmet etmenin çalışanları biraz duygusal olarak zorladığını düşünüyorum. çalışanların önemli bir kısmında garip bir biçimde türk misafirlere karşı gereğinden fazla bir önyargı ve anlamsız bir aşağılama duygusu var. sanıyorum sürekli yabancılarla muhatap olunca içlerinde bir süre sonra kendini lord zannedenler filan oluyor.

tekrar edeyim, burada bütün turizm çalışanlarını, turizm emekçilerini kastetmedim, işini düzgünce yapan herkesi tenzih ederim. ayrıca çalışanların 3 kuruş paralara zor şartlarda uzun saatler çalıştırıldıkları malum, çalışanların çoğunun yüzünden yorgunluk ve mutsuzluk akıyor ama bu durumun suçlusu otelin misafirleri değil, kendi patronları.

kayakmerkezleri
Site Admin
İletişim:

Re: Turizm Sektöründe Yaşanan Krizin Ekonomiye Etkileri Nedir?

Mesaj gönderen kayakmerkezleri » Cum Haz 19, 2020 5:30 am

bir çok insanın işsiz kalmasına sebep olan ve olmaya da devam edecek kriz.müteahhitler, galericiler, emlakçılar krize girince sevinen biriyim fakat bu durum farklı. bu sektörden ailesini geçindiren milyonlar var, otel sahibinin parası çok, başka yatırımı var ve kârdan zarar ediyor. bekçisi, kat hizmetlisi, aşçısı, komisi ve tedarikçilerini katınca büyük bir topluluk etkileniyor bu işlerden. biraz vicdanlı olun, size pahalı tatili ya da pahalı yemeği satanlar bu insanlar değil, bunlar sadece emekçi. personel bulamadığım marmaris'te, son bir aydır günde en az iki kişi iş başvurusunda bulunuyor.

“Turizm Sektörü” sayfasına dön